Цьогоріч у рамках святкування Дня міста і, водночас, відзначення 935-ої річниці з часу першої писемної згадки про Броди, Бродівський історико-краєзнавчий музей організував кілька заходів з популяризації історії нашого краю. Постать уродженця нашого міста, відомого австрійського письменника Йозефа Рота стала ключовою у цьогорічних заходах. Адже 2 вересня минуло 125 років від дня народження письменника, а 2019 рік проголошений Роком культури Україна – Австрія.

Культурно-просвітня програма «Дні Йозефа Рота у Бродах» включала три основні заходи: науково-практичну конференцію «Йозеф Рот: портрет на тлі суспільно-політичних змін поч. ХХ ст.», презентації перекладу книги Йозефа Рота «Міста і люди» та українського перекладу книги Берріса Куцмані «Броди. Прикордонне галицьке місто в довгому ХІХ столітті».

Під час наукової конференції, яка проходила 13 вересня  в актовій залі Бродівської гімназії ім. І.Труша, було заслухано і обговорено 14 доповідей науковців, перекладачів, журналістів, краєзнавців та бібліотекарів. Учасники були з Відня, Києва, Львова та Бродів. Конференція складалася з двох блоків: перший, присвячений видатному письменнику Йозефу Роту та його творчості, а другий – історії нашого міста від найдавніших часів і до початку ХХ ст.

У суботу, 14 вересня, в читальній залі районної бібліотеки презентувалася книга перекладів репортажів та есе Йозефа Рота «Міста і люди». У ній брали участь перекладачі книги – Олеся Яремчук, журналістка, аспірантка Львівського національного університету імені Івана Франка, авторка книги «Наші Інші» та Христина Назаркевич, відома українська перекладачка, доцент кафедри німецької філології Львівського національного університету ім. Івана Франка. Гості у невимушеній та приємній атмосфері розповіли про Йозефа Рота – репортера, зачитали декілька фрагментів його творів. Учасники заходу мали можливість отримати книги з автографами перекладачів.

Заключним заходом Програми стала презентація українського перекладу книги «Броди. Прикордонне галицьке місто в довгому ХІХ столітті», яка відбулася у Бродівській гімназії в неділю, 15 вересня.  Захід пройшов за участі автора Берріса Куцмані – історика, славіста Інституту нової та новітньої історії Австрійської академії наук; засновника і директора видавництва «Літопис» Михайла Комарницького; наукового редактора Мар’яна Мудрого – доцента кафедри новітньої історії України ЛНУ ім. І.Франка; перекладача Володимира Кам’янця, доцента кафедри іноземних мов факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка; Олексія Чеботарьова, докторанта Санкт Галленського університету (Швейцарія). Книга, яка розповідає про історію міста Броди у період ХІХ ст., про історії успіхів та невдач нашого міста, стала справжнім подарунком для жителів та тих, хто цікавиться історією Бродів саме у Свято міста. Ця праця австрійського науковця є унікальним і єдиним такого роду дослідженням про галицькі міста цього періоду. Саме тому книга, яка розпочала свій шлях з нашого славного міста, презентується у Львові на книжковому форумі, у Івано-Франківську та Чернівцях. Учасники презентації в Бродах мали змогу поспілкуватися з усіма гостями, які спричинилися до виходу книги у світ, а бажаючі придбали фундаментальне дослідження про історію міста Броди з автографом автора.

Усі ці заходи були б не можливими без участі багатьох людей, які доклалися до їх організації та проведення. Хочеться висловити велику подяку за підтримку Бродівській міській раді, Австрійському бюро кооперації у Львові, Бродівській районній раді, Бродівській райдержадміністрації, Бродівській гімназії ім. Івана Труша та Центральній районній бібліотеці. Звичайно, цей захід був би неможливий без таких цікавих гостей, які 13-15 вересня знайшли час і можливість відвідати наше славне місто Броди та взяти участь у конференції та презентаціях і поділилися з нами своїми доробками.

Василь Стрільчук

 

Ще нема коментарів.

Залиште коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікованою. Обов’язкові поля позначені (*).

Можна використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>