Будівля  колишнього повітового суду, 1910-1913 рр.

Об’єкт був включений до Державного реєстру пам’яток архітектури рішенням Львівського облвиконкому №330 від 24.06.1986 р. і отримав №674-м (адреса: вул. М.Коцюбинського, 4). Пам’ятка знаходиться у комунальній власності.

Будівля колишнього повітового суду

Будівля колишнього повітового суду

Будинок розташований на схід від центральної частини міста, триповерховий, з високим цокольним поверхом, «Г»-подібний в плані, стик двох об’ємів підкреслено квадратною в плані вежею, дещо вищою, з розвинутим карнизом та трикутним аттиком з чотирьох сторін. Дахи споруди двосхилі, дах вежі – чотиригранний наметовий, стрімкий з яблуком та декоративним шпилем. Перший поверх споруди оздоблений рустом в тиньку, в другому та третьому ярусах використано сіру облицювальну силікатну цеглу. Стіни вежі тиньковані. Планувальна система – коридорна, з холами при сходовій клітці. У внутрішньому подвір’ї до будинку примикає прямокутна в плані двоповерхова, з високим цокольним поверхом, офіцина – «арештантський будинок».

Повітовий суд на поштовій листівці поч. ХХ ст.

Повітовий суд на поштовій листівці поч. ХХ ст.

Пам’ятка збудована у 1910-1913 рр. за проектом архітектора Хіполіта Славінського. Будівельними роботами керував Міхал Домбровський. За винятком воєнних років до 1941 р. споруда використовувалася як будинок суду, а у 1945 р. передана під педагогічне училище. У 1988-1989 рр. було проведено капітальний ремонт дахів будівлі. В ході реставраційних робіт, які провів краєзнавчо-туристський кооператив «Броди», відновлено первісний вигляд вежі, влаштовано черепичне покриття всіх дахів взамін шиферного. У 2002 р. західну сторону даху південного корпусу було замінено бляхою, решта ж дахів було повторно перекрито червоною черепицею, орієнтовно у 2010 р.

Пам’ятка є домінуючою окрасою Бродів і являє собою оригінальний зразок романтичної сецесії. Зараз тут знаходиться Бродівський педагогічний коледж ім. М.Шашкевича.