Пам’ятник Івану Яковичу Франку – пам’ятка монументального мистецтва місцевого значення (охоронний №278, рішення № 183 від 05.05.1972 р.). Об’єкт знаходиться на вулиці І.Франка у сквері. Був відкритий у 1956 році. Автор пам’ятника – скульптор Я.Чайка. До 1956 року знаходився у сквері неподалік консервного заводу. Був викинутий на смітник, але завдяки клопотанням працівника ДАІ А.Осташевського та працівників міської ради, пам’ятник був перенесений і встановлений у сквері біля церкви Пресвятої Богородиці на іншому постаменті. В XIX ст. на цьому місці знаходилася повітова рада. Пам’ятник розташований лицевою стороною на захід. На постаменті з бетону знаходиться бюст І.Я.Франка, виготовлений із мармурової крихти. На постаменті викарбовано напис: «Іван Якович Франко 1856 – 1916».

Пам’ятник Івану Яковичу Франку

Пам’ятник Івану Яковичу Франку

Іван Якович Франко (1856–1916) – український письменник, учений, перекладач, громадсько-політичний діяч. Доктор філософії Віденського університету, писав українською, польською, німецькою мовами. Творча спадщина Івана Франка поєднує кращі традиції української літератури з новітніми модерністськими течіями, охоплює поезію, прозу, драматургію, аналітичні дослідження в усіх галузях гуманітарних знань (економіка, соціологія, політологія), переклади з давніх та сучасних європейських мов. Видавець журналів «Громадський друг», «Дзвін», «Молот», «Народ», «Житє і слово». Український письменник Володимир Хронович згадує у своєму оповіданні «Перша і єдина зустріч» про перебування Івана Франка у Бродах.

Література: Ковальчук Г. Пам’ятники м. Броди // Брідщина – край на межі Галичини й Волині. Випуск 3. (Матеріали четвертої краєзнавчої конференції присвяченої Дню пам’яток історії та культури). – Броди: Бродівський історико-краєзнавчий музей. 2010. – С.28-34.