Палац Бродівського замку, сер. XVIIІ ст.

Об’єкт належить до архітектурного комплексу національного значення  «Бродівський замок». Охоронний номер 401/1 (вул. Замкова,1).

Палац Потоцьких сер. XVIII ст. на поштівці поч. ХХ ст.

Палац Потоцьких сер. XVIII ст. на поштівці поч. ХХ ст.

Пам’ятка розташована на дитинці замку, біля його північної куртини. Споруда палацу збудована з цегли і є прямокутною в плані. Його головний фасад фланкований ризалітами. Стіни на всю висоту оформлені пілястрами композитного ордеру. Бази та капітелі барокового малюнку, виконані в камені. Центр головного фасаду підкреслений балконом. Частий ритм пілястр надає вигляду споруді урочистий та парадний характер. Будівля вважається пам’ятником барокової архітектури.

Замковий палац на поч. ХХ ст. Вигляд з північного сходу

Замковий палац на поч. ХХ ст. Вигляд з північного сходу

Уперше палац згадується у 1755 р., коли 2 лютого у ньому відбулося весілля старшої доньки тодішнього власника Бродів Станіслава Потоцького Теофілії із київським стольником Августом Мошинським. У XIX ст. цей палац залишався головною оздобою зруйнованого замку, і близько 1833 р. перейшов у володіння Яна-Казимира Млодецького. На поч. ХІХ ст. тут зберігалася бібліотека Потоцьких, частина з якої згодом потрапила у замок Орон в Швейцарії.

Палац Бродівського замку

Палац Бродівського замку

Особливою дбайливістю оточила замковий палац перед І світовою війною тодішня власниця фортеці, графиня Ядвіга Жищевська, яка відновила його, заповнила багатьма родинними пам’ятками і творами мистецтва. На увагу заслуговували її власна колекція старовинних меблів і портретів видатних польських діячів. Багато що з цього безслідно пропало або було під час І світової війни вивезено до Росії, звідки повернулась тільки частина цих цінностей.

Капітель палацу

Капітель палацу

Палац поруйнований через квартирування в ньому різних військ, був спалений при більшовиках у 1920 р. Згодом його відновили. Зараз пам’ятка використовується для освітніх, культурних та громадських потреб міста та району, однак потребує негайного ремонту фасаду, даху та водостоків. Необхідно також окультурити парк на замковому дитинці.