Церква Різдва Пресвятої Богородиці. XVII ст.

(Сучасний храм збудований найймовірніше у 1745-1749 рр.).

Об’єкт був включений до Державного реєстру рішенням Львівської облради №495 від 17.09.1991 р. і отримав №1744-м (адреса: вул. І.Франка, 14).

Храм розташований на північний схід від площі Ринок. Орієнтація церкви традиційна. Фундаменти споруди сплановані у формі хреста. Бічні нави та вівтарна частина мають гранчасті завершення. До бабинця примикає незначний прямокутний притвор. Вежа над бабинцем, центральна та бічні нави завершені банями з сигнатурками. Перехід прямокутного плану центральної нави та вежі до гранчастих бань вирішений через восьмигранні барабани. У восьмерику вежі вмонтовано годинник з циферблатом на три сторони. Всі вікна з арочним півциркульним завершенням. Вівтарна частина перекрита п’ятисхилим дахом.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Хоча традиційно часом її побудови вважається 1600 р., перші документальні згадки про церкву походять з кінця 1580-х рр. Спочатку споруда була дерев’яною. Підтвердженням цьому може служити фрагмент з опису міста, зробленого мандрівником Ульріхом фон Вердумом в грудні 1671 р., де сказано, що в Бродах знаходяться « збудований з каменю костел та три руські дерев’яні церкви …».

Дата побудови нового мурованого храму поки що залишається до кінця невстановленою. За словами львівського історика мистецтва В.Александровича, це сталося  близько 1745-1749 рр. В актах візитації церкви від 18 вересня 1783 р. подано перший опис споруди, з якого видно, що церква вже тоді мала теперішній вигляд. Однак годинник на вежу було вміщено пізніше (коли – поки що невідомо). Дату побудови храму в цих актах не вказано.

З описів церкви, опублікованих у 1860-х рр., внутрішнє убранство храму виглядало саме так: «На головному престолі розміщені намальовані на полотні образи Матері Божої з заслоною та Христа Розп’ятого. З двох сторін престолу є вирізьблені з дерева херувими. Прозорі царські ворота вирізьблені з м’якого дерева, так само як і двоє бічних дверей при стіні, прикрашені іконостасом, намальованим al fresco. В каплиці Матері Божої, яка розташована з правого боку храму, знаходиться вівтар з образом Богородиці і другий менший вівтар з образом Івана Хрестителя, взятий з церкви Воздвиження Чесного Животворящого Хреста. В каплиці св. Трійці, яка розташована з лівої сторони церкви є великий вівтар Пресвятої Трійці і менший Святого Хреста. В обох каплицях знаходяться склепи з внутрішнім входом, закриті заґратованими вікнами».

Церква Різдва Пресвятої Богородиці на поштівці поч. ХХ ст.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці на поштівці поч. ХХ ст.

У 1902-1904 рр. проведено реставрацію храму за проектом С.Сперо. Приблизно в цей час будівлю обстежували члени Кола консерваторів Східної Галичини. Виявлений ними факт, що центральна нава збудована з ламаного каменю, в той час як каплиці та вежа споруджені з цегли, спонукав їх до висновку немов би храм спочатку був костелом, який у середині XVIII ст. передали русинам під церкву. Але, як зазначають самі члени Кола, таке припущення суперечить архівним документам.

Колишні брідщани в своїх спогадах про місто називають майстрів, які в першій половині XX ст. розмальовували церкву, зокрема це Анатоль Яблонський, Осінчук та професор брідської гімназії, маляр Микола Федюк.

Храм не зазнав жодних пошкоджень в часи ІІ світової війни, був діючим при радянській владі і тому в дуже доброму стані зберігся до наших днів. Зараз він належить місцевій громаді УПЦ КП. Пам’ятка являє собою оригінальний зразок церковного барокового мистецтва і чи не єдиний приклад в Україні поєднання архітектурних форм костелу (висока вежа) та церкви (купольні перекриття).