435 років тому (22 серпня 1584 р.) польський король Стефан Баторій надав галицькому каштеляну Станіславу Жолкевському (1520/21-1588) привілей для заснування міста на магдебурзькому праві. З цього часу починається коротка історія до кінця нереалізованого проекту – міста Любич, що є фрагментом великої історії Бродів.
Нагадаємо, що у 1580 році село Броди купив шляхтич Станіслав Жолкевський. Врахувавши те, що через Броди «тракт давній з Русі на Поділля, Волинь і з різних міст руських до інших міст на Русі провадив», а також «що це поселення лежить на самому перешийку татарських наїздів», і коли «уфортифіковане буде, багатьом мешканцям за притулок, а ворогам за перешкоду в дальших наступах служити може», С. Жолкеський вирішив збудувати замок на острові посеред ставу Копань. Так, за словами історика Садока Баронча, розпочалася історія міста Любич.
Нове місто, назване на честь родинного герба Жолкевських, було засновано на землях давнього села Броди. 13 серпня 1586 р. власник видав локаційну грамоту, яка, очевидно, свідчила про переведення населеного пункту на німецьке(магдебурзьке) право. Нове місто засновувалося на давнішому поселенні Броди. Про це може свідчити й те, що вже на початку 1588 році в давніх актових книгах знаходимо згадки про ринок, замок, церкву, костел, міські вулиці – досить добре розбудовану міську інфраструктуру, на створення якої потрібно було чимало часу. Крім цього, першим війтом нового міста Любич був шляхетний пан Григорій Желізко з Бродів. У документах кін. XVI – поч. XVII ст. для означення населеного пункту зустрічаються обидві назви.
Засновник міста Любича Станіслав Жолкевський помер 25 липня 1588 р., а його спадкоємці, правдоподібно, вже не так опікувалися творінням батька, і поступово назва Любич зникає з документів. Остаточно це сталося, ймовірно, у 1629 р., коли Броди перейшли у власність Станіслава Конєцпольського (1594-1646). На спеціальній карті Боплана 1651 р. ми бачимо два населені пункти з назвою Броди – «Brodi», на місці давнього села, та «Brodÿ», замість міста Любич. А вже з 1660-их років існує село Старі Броди і місто Броди.
Підготував Василь Стрільчук