Церква Пресвятої Трійці. 1726 р.

(Сучасна споруда церкви походить з 1770-1783 рр.)

Об’єкт включений до Державного реєстру пам’яток архітектури місцевого значення під загальним №433-м. (№433/1-м – церква і №433/2-м дзвіниця).

Церква Святої Трійці XVIII ст.

Церква Святої Трійці XVIII ст.

Церква розташована на території колишнього передмістя Великі Фільварки. За своєю композицією дерев’яний храм св. Трійці є п’ятизрубним. У своїй основі споруда має форму хреста. Усі зруби церкви є чотирикутними, хоч верхня частина центрального зрубу, яка узвишується над боковими зрубами, вибудувана восьмикутником. Глибина бокових зрубів приблизно у половину менша від їх ширини. Недовгими є також східний і західний зруби. Середній зруб – центральна нава  значно вища від бокових зрубів і перекрита восьмикутною банею (куполом у вигляді шолома), яка завершується маківкою з хрестом. Майже у кожній наві є по два вікна. А у верхній частині центральної нави – чотири. За своїми розмірами вікна храму невеличкі, і всі вони строго або круглої, або чотирикутної форми. Ззовні центральна нава, притвір – західний зруб і апсида – східний зруб, оббиті ґонтом. У нижній частині церкви центральну наву з притвором і апсидою об’єднує піддашшя, що виступає приблизно півтора метра від стіни. До притвору, де розміщений вхід до церкви значно менші за розмірами (скоріш за все добудовані пізніше) прилягають своєрідні сіни з двома дверима: двохстворчатими більшими із західного боку і одностворчатими меншими з південного. Декоративної форми карниз опоясує усі бокові нави, його також добре видно у верхній частині центральної нави під самим дахом бані. Лише у сіней немає карнизу, там виділяються кінцівки крокв зовсім іншої форми, вже сучасної конфігурації. Щодо бокових зрубів північної і південної нав церкви, то вони ззовні оббиті вертикально прямими і перекриті, як східний, так і західний зруб, двосхилим дахом. На фасадах усіх чотирьох бічних зрубів карниз чітко виділяє фаціяти від стін і в композиції з двосхилим дахом утворює трикутники, своєрідні фронтони. Біля церкви розташована дзвіниця.

Дзвіниця церкви Св. Трійці

Дзвіниця церкви Св. Трійці

Традиційно часом її будівництва вважається 1744 р. Однак ця дата невірна. Церква була споруджена між 1746-1750 рр. Суперечливим залишається той факт, що в актах візитації церкви від 1783 р. говориться про те, що храм був збудований завдяки старанням пароха і місцевих парафіян при підтримці Вінцентіма Потоцького. А як відомо він став повноправним власником Бродів лише у 1770 р. Можливо збудована в кінці 1740-х рр. XVIII ст. церква згоріла, а на її місце поставили нову.

Згідно опублікованих у 1860-х рр. описів храму, внутрішнє убранство церкви виглядало таким чином: « головний її вівтар збудовано 1829 р. Справа знаходиться бічний вівтар Матері Божої, а зліва – розп’яття Христового …».

Після ІІ світової війни церква була закрита і використовувалась спочатку під автошколу, а далі стояла пусткою. У 1990-1991 рр. її відновили. Звичайно, реставруючи пам’ятку, окремі зовнішні деталі храму було виготовлено заново, але стиль їх збережено. Стосовно внутрішнього інтер’єру церкви св. Трійці, то тут майже все зроблено заново. Зі старих речей збереглося тільки декілька образів, а також вдалося повернути царські ворота. Нинішній іконостас, фрески на стінах, образи, престоли, балюстрада верхньої галереї, де розміщені хори і балюстрада над пресвітерієм – усе це сучасного виконання. Церкву використовує місцева громада УГКЦ.

Сьогодні це є єдиний збережений давній дерев’яний храм у Бродах збудований у стилі української народної архітектури.