Нещодавно багато інформаційних видань облетіла вістка про землетрус, який відбувся 3 грудня 2019 р. близько 23:26 з епіцентром в селі Станіславчик. За шкалою інтенсивності, це був невідчутний землетрус до 2 балів, інтенсивність коливань  якого лежить нижче межі чутливості людей (струси землі виявляються і реєструються тільки сейсмографами).

Цікаво, що такі події мали місце і в минулому. Зокрема історична література зафіксувала відомості про два землетруси, що відбулися в нашому краї у ХІХ ст.

Так, зокрема, 23 січня 1838 р. пізно увечері стався 15-хвилинний землетрус, який зруйнував частину Олеського замку. Потужні мури товщиною до 2,5 м і висотою до 7 м були дуже зруйновані зі східної сторони, звідки набігали сейсмічні хвилі. Від стихії потріскали і мури монастиря капуцинів в Олеську. Як встановили дослідники, що це був прояв землетрусу зони Вранча (сейсмоактивна зона розташована на ділянці стикування Південних (Румунія) та Східних (Українських) Карпат у повіті Вранча, Румунія), його сила становила 5 балів, а то й більше (6-7).

Ще одна сейсмологічна активність була зафіксована 17 серпня 1875 р. Як писав у своєму листі до доктора Яна Франке, ректора Львівської технічної академії, уродженець міста Броди, відомий згодом польський фізик (фахівець з теорії газів) Август Вітковський (1854-1913): «Броди, 17 серпня 1875 р. Год. 4:49 після полудня. Дворазовий струс землі спостерігався в Бродах, Белзі, Ожидові, Красному і Дубні». Подібні повідомлення надходили з різних куточків Галичини. Наприклад, у Лопатині у деяких домах столи, лавки та інші меблі попадали, а в одному шинку побилися склянки, які стояли на  полицях. Багато фактів було зафіксовано у Львові, коли трусилися кам’яниці, подекуди тріскали мури, у людей складалося враження, що руйнуються будинки. За свідченнями очевидців, було два поштовхи тривалістю 8-10 секунд. Епіцентр землетрусу, як було встановлено, знаходився у Великих Мостах.

І хоча наш край розташований на слабосейсмічних Східноєвропейській і частково на Західноєвропейській платформах, однак періодично такі природні явища тут трапляються й найчастіше пов’язані вони з тектонічними процесами.

Василь Стрільчук

Ще нема коментарів.

Залиште коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікованою. Обов’язкові поля позначені (*).

Можна використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>