Коротка історія музею

Фрагмент експозиції першого історико-краєзнавчого музею, що знаходився у м. Броди на Великих Фільварках

Фрагмент експозиції першого історико-краєзнавчого музею, що знаходився у м. Броди на Великих Фільварках

Початок створення Бродівського історико-краєзнавчого музею заклало рішення виконкому Бродівської районної ради депутатів трудящих від 8 липня 1959 р. №317 «Про створення краєзнавчого музея при районному будинку культури та музейних кімнат в селах». Документом було створено ініціативний комітет, який і розпочав справу заснування музею у Бродах. І хоч офіційного відкриття так і не відбулося, але відомо, що з осені 1961 р. новостворений музей приймав відвідувачів та налічував 800 експонатів, що висвітлювали минуле і сучасне Бродів та району.

Етнографічна експозиція першого історико-краєзнавчого музею

Етнографічна експозиція першого історико-краєзнавчого музею

Перший музей розмістився у приміщенні колишньої читальні «Просвіта» приміського села Великі Фільварки, а на той час – околиця Бродів. Заклад знаходився в чотирьох кімнатках, експонати були розміщені за тематичним принципом. На громадських засадах керівником закладу став Є.А.Іллящук. У музеї зберігались нумізматичні колекції, збірки холодної зброї, обрядові предмети, документи ХІХ – початку ХХ ст., була широко представлена етнографія краю. Але на початку 1970-х років музей припинив свою роботу в зв’язку з тим, що на місці старого приміщення музею розпочалося будівництво музичної школи. В цей період було втрачено майже всі музейні предмети першого музею.

Приміщення повітового староства. Поштівка поч. ХХ ст.

Приміщення повітового староства. Поштівка поч. ХХ ст.

У 1979 році для відновлення та продовження діяльності музею було передано частину приміщення XVIII-ХІХст., в якому знаходилось повітове староство Австро-Угорщини, а згодом Другої Речі Посполитої. Протягом 1980-1984 років під керівництвом краєзнавця, історика, директора музею Дмитра Чобота проводилась збірка експонатів і створювалась експозиція. Відкриття нового Бродівського краєзнавчого музею урочисто відбулось у вересні 1984 року, коли місто відзначало 900-річчя від першої писемної згадки про Броди. Довгий час музей мав статус народного, і тільки з квітня 1991 року став одним з відділів Львівського історичного музею.

Приміщення, в якому знаходиться Бродівський історико-краєзнавчий музей

Приміщення, в якому знаходиться Бродівський історико-краєзнавчий музей

З 2001 року музей став комунальним закладом Бродівської районної ради і отримав  назву «Бродівський історико-краєзнавчий музей».

Експозиція музею розміщується у 7 залах і поділяється на 43 розділи. Фонди музею налічують понад 5 тисяч експонатів основного фонду та понад 4 тисячі одиниць науково-допоміжного фонду. Щороку музейна колекція доповнюється матеріалами з археологічних розкопок, творами сучасного мистецтва, предметами побуту тощо. Експозицію доповнює панорама «Броди XVII-XVIII ст.», мистецькі твори бродівських художників, банерні фотографії з видами пам’яток історії і культури міста і району. При Бродівському історико-краєзнавчому музеї працює музейна бібліотека та виставкові зали, які діють з листопада 1995 року.