Будівля колишнього готелю «Брістоль», 1909 р.

Об’єкт був включений до Державного реєстру пам’яток архітектури місцевого значення рішенням Львівської облвиконкому №280 від 21.05.1991 р. і отримав №1751-м (адреса: вул. Золота, 9, вул. Академіка В.Щурата, 8). Пам’ятка перебуває у комунальній та приватній власності.

Будівля колишнього готелю «Брістоль»

Будівля колишнього готелю «Брістоль»

Споруда розташована на розі вул. Золотої та Академіка В.Щурата, прямокутна в плані, триповерхова, з двосхилим дахом. Вхід на перший поверх розташований з кута будівлі, на другий з вул. Академіка В.Щурата. Фасади споруди оздоблені ліпним декором сецесійного характеру, поверхи розчленовані профільованими карнизами. Перший і другий поверхи – рустовані. Карнизи та обрамлення вікон, дверей декоровані ліпниною. На рівні другого поверху наявні підвіконні дзеркала із зображенням путті. Балкон другого поверху підтримують атланти, його огорожа з цегли та каменю – втрачена. Огорожа балкону третього поверху кована, сецесійного характеру. Головний фронтон у формі аттика увінчує монограма з латинських літер «M.Z.B.» (очевидно зашифроване ім’я першого власника будівлі), під ним маскарон з обличчям юної дівчини із зачіскою періоду сецесії, яка символізує давньоримську богиню ранкової зорі Венеру, а нижче був напис «HOTEL», який після ІІ світової війни замінили на «ГОСТИНИЦЯ». Про рік будівництва свідчить ліплений напис на бічному фронтоні «1909». Внутрішня планувальна структура значно змінена. Внутрішні перегородки виконані з дерева та потиньковані.

Один із барельєфів на фасаді колишнього готелю

Один із барельєфів на фасаді колишнього готелю

Готель «Брістоль» був збудований у 1909 р. на розі центральної вулиці міста – Золотої (на той час Стефанії) та Філіпа Цукра (нині Академіка В.Щурата). Будівля стала справжньою окрасою міста, і саме тому ми часто зустрічаємо її зображення на поштівках до І світової війни та у міжвоєнні роки. Його назва походить від назви великого портового міста Великобританії, потужного торгового центру – Брістолю. У самій назві є певний символізм. Із староанглійської слово «брістоль» перекладається як «місто на мості». Бачимо певну аналогію з Бродами – населеним пунктом на переправах (бродах).

Готель «Брістоль» - зображення на поштівці (бл. 1910 р.)

Готель «Брістоль» – зображення на поштівці (бл. 1910 р.)

Готель був розрахований на 16 місць, а на першому, як уже зазначалося був ресторан та казино. У 1926-1927 рр. його власником був М.Фройденхем, а в 1928-1930 рр. М.Брочинер. У 1930-х рр. готель переходить в руки українських підприємців. Як готель будівля очевидно деякий час використовувалася після ІІ світової війни. Зараз І поверх споруди використовується для торгівлі. На другому та третьому розміщені державні установи.

Пам’ятка є одним із найцікавіших зразків сецесії у Бродах, і стала відомою в багатьох країнах світу завдяки її описам у таких відомих творах Й.Рота, як «Марш Радецького» (1932), «Фальшива вага» (1937) та ін.