Будівля колишньої реальної школи і першої гімназії, ІІ пол. ХІХ ст.

Об’єкт був включений в Державний реєстр рішенням Львівської облвиконкому №280 від 21.05.1991 р. і отримав №1758-м (адреса: Майдан Свободи, 3). Пам’ятка перебуває у комунальній власності.

Сучасний будинок центральної районної бібліотеки

Сучасний будинок центральної районної бібліотеки

Будинок знаходиться у південно західній частині забудови Майдану Свободи в межах червоної лінії на куті Майдану Свободи та вул. Стуса. Об’ємно-просторове рішення споруди – зміщеноосьове. Двоповерхова, поділена на крила сходовою кліткою. Крита двосхилим дахом. Основна вісь споруди зміщена праворуч. Проїзд у внутрішнє подвір’я перекритий автентичними арочними склепіннями з цегли. Мощення – кам’яна плитка. Фасади тиньковані вапняно-пісковим розчином, не декоровані. По споруді проведені значні ремонтні роботи. Підлога першого поверху кам’яна, плитка розміром 20х20 см. Пам’ятка не має чітко виражених сталевих ознак.

Дана будівля зведена близько 1860 р., після пожежі 1859 р. як приміщення цісарсько-королівської трикласної нижчої реальної школи в Бродах, яка у 1865 р. була реорганізована у цісарсько-королівську 4-класну реальну гімназію. Цей навчальний заклад перебував в даній будівлі до 1883 р., потім тут була початкова дівоча школа. Після Другої світової війни в будинку розміщувалися початкові класи СШ №1 та учнівський гуртожиток, а з к. 1970-х рр. і до сих пір Центральна районна бібліотека.

Меморіальна дошка о. Адріану Зафійовському

Меморіальна дошка о. Адріану Зафійовському

29 квітня 2012 р. на фасаді будівлі (від вул. В.Стуса) відкрито меморіальну дошку греко-католицькому священику, громадському діячу, катехиту шкіл міста Броди у 1908-1944 рр. о. Адріану Зафійовському (1882-1973).

Отож, починаючи з 1860-х рр. дана пам’ятка відіграє важливу роль в освітньому та культурному житті міста.