Ринкова площа є серцем будь-якого великого міста чи малого містечка, адже в минулому там вирувало найбільше життя, торгували, вели переговори, оголошували міські новини, карали злочинців та ін. Тут сходилися основні вулиці міста, а довкола знаходилися важливі інституції: ратуша, міські храми, суд та ін. Саме тому дослідження Ринку є дуже важливим у вивченні історії усього міста. Вважається, що сучасний Бродівський Ринок було закладено у 1580-х роках при розбудові Любича – міста С.Жолкевського. Згодом, під час будівництва ідеального міста-фортеці за проектом Гійома Левассера де Боплана і Андреа дель Акви, Броди змінили планувальну структуру, яка збереглася до наших днів. З того часу Ринок був незмінним центром життя усього міста аж до наших днів. І закономірно, що будь-які земляні роботи на території Ринку, як і всього середмістя, викликають чималий інтерес, оскільки несуть нову інформацію, цікаві знахідки та відкриття. Так сталося і цього разу. Чимало цікавих артефактів з минулого нашого міста було знайдено під час робіт з прокладання ливневої каналізації на Ринковій площі міста. Фірма-підрядник, яка виконує роботи, згідно з чинним законодавством, уклала угоду з Науково-дослідним центром «Рятівна археологічна служба» Інституту археології Національної академії наук України про археологічний нагляд під час виконання земляних робіт. Участь у дослідженні вдалося взяти і автору цих рядків, який вирішив поділитися деякими дуже попередніми даними про знахідки і відкриття.

Слід зазначити, що земляні роботи проходять по давній(і разом з тим сучасній) дорозі, яка оперізувала центральноринковий квартал. Глибина розкопу сягала до 3 м. Отже, під час прокладення траншей у північній та західній сторонах Ринку виявлено дерев’яний настил, який мав три нашарування. Зокрема, вдалося дослідити нашарування західної сторони Ринку. Вони знаходилися на глибині 1 м від сучасного асфальту. Датуючий матеріал, знайдений зверху настилу, відноситься до другої пол. XVIII ст., що свідчить про те, що ця дерев’яна дорога була побудована не пізніше цього періоду. Але під верхнім шаром є ще два настили значно ранішого часу, кожен з яких може датуватися кількома десятиліттями раніше попереднього. Як зазначив у своїх коментарях дослідник Юрій Турега, який вивчає історію Бродів за давніми міськими актовими книгами кін. XVI–ХVIII ст., «у бродівських фінансових книгах сер. XVIII ст. неодноразово можна натрапити на записи про витрати із міської скарбниці на мощення вулиць деревом та оплату праці робітників, які тим займалися». Слід також згадати про потужний шар ринкового бруку – різний за розмірами камінь світлого кольору, який ставився на ребро. Бруківка знаходилася місцями під самим асфальтовим покриттям, а подекуди 20-40 см нижче сучасної дороги. Мощення бродівського ринку відоме ще з першої половини ХІХ ст., воно неодноразово перестелялося, ремонтувалося і збереглося до сьогодні. Його добре видно на фотографіях Бродів початку ХХ ст. Видобута бруківка була забрана на зберігання в КП «Броди» і сподіваємося, що вона буде використана в облаштуванні історичного середмістя в майбутньому.

Крім того, було виявлено чимало цікавих матеріалів XVII-ХІХ ст. На жаль, через особливості ґрунту і великі пожежі минулого багато металевих речей є в незадовільному стані. Однак навіть знищені монети – соліди («боратинки») 1660-х років є добрим датуючим матеріалом для визначення культурного шару. Серед цікавих знахідок – багато фрагментів скляного гутного посуду XVII-XVIIІ ст., який, очевидно, виготовлявся в околицях Бродів (про що може свідчити значна кількість знайдених однотипних розбитих скляних келихів). Знайдені також керамічні люльки та їх фрагменти, уламки глиняного посуду, кахель. У шарі пожежі кін. XVII ст. виявлені перепалені залізні цвяхи, підківки до взуття, підкова, сплавлені мідні монети, вироби зі свинцю, поплавлене гутне скло, гудзики. Усі знахідки та зібрані відомості будуть опрацьовуватися і систематизуватися спільно працівниками Рятівної археологічної служби та Бродівського історико-краєзнавчого музею.

Весь знайдений матеріал після опрацювання буде переданий у фонди Бродівського історико-краєзнавчого музею. За результатами досліджень буде організована виставка та підготовлені наукові публікації.

Василь Стрільчук,

директор Бродівського історико-краєзнавчого музею

 

Ще нема коментарів.

Залиште коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікованою. Обов’язкові поля позначені (*).

Можна використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>