Пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку – пам’ятка монументального мистецтва місцевого значення (охоронний №1445, розпорядження № 528 від 19.07.1995 р.). Пам’ятник встановлений на центральній площі міста Броди – площі Ринок. Пам’ятник було відкрито 25 липня 1993 року під час ІІІ-ого Всесвітнього з’їзду Брідщан. Автори: скульптор – Богдан Романець та архітектор – Олесь Ярема. Пам’ятник розташований лицевою стороною на схід. На постаменті, виготовленому з мармурової крихти, знаходиться факсиміле підпису Тараса Григоровича Шевченка. Статуя молодого Тараса Шевченка вилита із бронзи. Голова повернута до правого плеча, у лівій руці знаходиться палітра. Позаду скульптури на кам’яній брилі – символи України: Кобзар, ліра та калина.

Пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку

Пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку

Тарас Григорович Шевченко (1814 – 1861) – видатний український поет, художник, громадсько-політичний діяч, засновник нової української літератури, творець сучасної української мови. Народився у с. Моринці на Черкащині в кріпацькій сім’ї, навчався у Петербурзькій Академії Мистецтв. Як один із організаторів Кирило-Мефодіївського братства був засуджений і засланий у солдати до Оренбурзького краю без права писати й малювати. Після заслання жив у Петербурзі без дозволу виїзду в Україну. Його перша збірка поезій «Кобзар» вийшла в 1840 році у Петербурзі. Залишив велику малярську спадщину: автопортрети, портрети сучасників, офорти. Його ім’я увіковічнене у назвах населених пунктів, навчальних закладів, вулиць і проспектів. Пам’ятники Т.Г.Шевченку встановлено майже в усіх населених пунктах України.

Література: Ковальчук Г. Пам’ятники м. Броди // Брідщина – край на межі Галичини й Волині. Випуск 3. (Матеріали четвертої краєзнавчої конференції присвяченої Дню пам’яток історії та культури). – Броди: Бродівський історико-краєзнавчий музей. 2010. – С.28-34.