Будівля колишньої торгово-промислової палати поч. ХХ ст.

Об’єкт був включений до Державного реєстру пам’яток архітектури місцевого значення рішенням Львівського облвиконкому №330 від 24.06.1986 р. і отримав №676-м (адреса: вул. М.Коцюбинського, 8). Пам’ятка належить до комунальної власності.

Будівля колишньої торгово-промислової палати

Будівля колишньої торгово-промислової палати

Споруда розташована у східній частині міста, окремо стояча. Двоповерхова, крита чотирисхилим дахом. Головний вхід влаштовано по центральній осі споруди в об’ємі значно розвинутого центрального ризаліту. Як окремо стояча, будівля має виразно вирішені всі фасади з виділенням головного. Тектоніка споруди виражена характерним прийомом зорового облегшення стіни по висоті за рахунок горизонтального членування по периметру міжповерховим, розвинутим до підвіконня, паском на більш важку рустовану частину (перший поверх) та облегшену верхню (другий поверх). Як засіб декорування використано класичний ордер: найбільш повно його характерні елементи притінено у вирішенні центрального ризаліту в рівні другого поверху та вінчаючого аттику.

Торгово-промислова палата. Зображення поч. ХХ ст.

Торгово-промислова палата. Зображення поч. ХХ ст.

Пам’ятка збудована на межі ХІХ – ХХ ст. під приміщення торгово-промислової палати, яка діяла до 1929 р. Після її закриття  тут розмістили коедукаційну торгівельну дворічну школу, яка з часом була реформована в купецьку гімназію. У 1939 р. радянська влада відкрила у цьому будинку неповну середню (восьмирічну) школу №ІІ, де навчання проходило російською мовою. Так було до 1941 р. Далі школа відновила свою діяльність у 1945 р. Тоді ж її було реорганізовано у середню. З наступного навчального року українці почали вчитись в будинку колишньої гімназії і школа стала повністю російською. У 1977 р. школа №2 переїхала в нове приміщення. В будівлі почали навчатися учні початкових класів СШ №1. У 1997 р. дана школа була реорганізована у два навчальні заклади: гімназію і початкову школу. Остання розмістилася в будівлі колишньої торгово-промислової палати.

 Пам’ятка, являє собою оригінальний зразок історичного еклектизму, і відіграла важливу роль в економічному та освітньому житті Бродів.