Будівля колишньої філії Празького кредитного банку, 1911 р.

Колишня будівля філії Празького кредитного банку

Колишня будівля філії Празького кредитного банку

Об’єкт був включений до Державного реєстру пам’яток архітектури рішенням Львівського облвиконкому №130 від 26.02.1980 р. і отримав №429-м (адреса: Майдан Свободи, 10). Пам’ятка перебуває у комунальній власності.

Споруда примикає із заходу до зовнішньої лінії забудови північної сторони Майдану Свободи. Триповерхова кубічної форми з мансардовим дахом критим червоною черепицею. Споруда має виразно вирішені південний (головний), західний та північний фасади. Головний вхід влаштовано по центральній осі споруди в об’ємі слабо розвинутого центрального ризаліту. Основними елементами декору головного ризаліту на рівні другого та третього поверхів є чотири рустовані півколони дорійського ордеру та два ідентичні медальйони з барельєфними профілями давньоримського бога торгівлі, прибутку і збагачення, покровителя мандрівників – Меркурія. Раніше вгорі двох країв головного ризаліту виступали два аттики у формі вазонів. Також важливими елементами головного фасаду є масивні ковані балкони та двері. Основна частина вікон будівлі вузької прямокутної форми.

Празький банк у Бродах на поштівці поч. ХХ ст.

Празький банк у Бродах на поштівці поч. ХХ ст.

Споруда була збудована у 1909-1911 рр. як відділення Празького кредитного банку і використовувалася за призначенням лише до 1914 р. Під час І світової війни тут знаходилася австрійська управа міста. В період ЗУНРу – військова команда Бродів. З 26 липня до 18 вересня 1920 р. більшовицький революційний комітет Бродського повіту  на чолі з І.Матвійківим. З 1921 до 1939 р. тут знаходилося командування Кресової бригади кавалерії, на чолі якого у 1934-1936 рр. стояв, відомий польський військовий діяч, генерал Владислав Андерс (1892-1970). Після ІІ світової війни тут розмістився Бродівський РКП(б)У, а з 1970-х рр. районний відділ міліції. Зараз тут знаходяться відділення поліції, СБУ та суду.

Барельєф давньоримського бога Меркурія на фасаді будівлі

Барельєф давньоримського бога Меркурія на фасаді будівлі